Lokalizacja naszego obiektu otoczona piękną, nieskażoną, bieszczadzką przyrodą zapewnia doskonały niezapomniany wypoczynek. Zachęca do pieszych spacerów, górskich wędrówek. Jest doskonałym miejscem dla miłośników kąpieli wodnych, żeglarzy, osób lubiących różne formy aktywnego wypoczynku. Jest rajem dla wędkarzy , czy grzybiarzy zarówno jak i wszystkich osób poszukujących przede wszystkim ciszy i spokoju.
Jezioro Solińskie Zapora w Solinie
Wszystkim, którzy lubią wypoczynek połączony ze zwiedzaniem polecamy wypad nad jezioro Solińskie, gdzie oprócz rozrywek wodnych, istnieje również możliwość zwiedzania zapory, która niezaprzeczalnie jest główną atrakcją Soliny i zarazem największą budowlą hydrotechniczną w Polsce. Największe wrażenie powinna robić oglądana z dołu, jednak nic tak bardzo nie uświadamia nam wysokości betonowego kolosa (82m!), jak zjazd tyrolski ze szczytu zapory (ciekawostką jest fakt , że zapora widziana jest nawet z Połoniny Wetlińskiej). Dla osób, które uważają że jest to za dużo wrażeń, koroną tamy biegnie spacerowa promenada po której przejście wzbogacone jest podziwianiem jeziora Solińskiego z wyjątkowo malowniczej perspektywy.
Sam zalew jest chyba jednym z najbardziej zachwycających zbiorników w Polsce. Jego nieregularny kształt zawierający całą masę zatoczek, niedostępnych plaż i wysp sprawia, że żaden żeglarz nie ma prawa się tu nudzić. Najpiękniejsza jest wschodnia część jeziora, głównie przez jej dzikość i niedostępność. Zalew posiada 3 wyspy, największa z nich – Wyspa Energetyka znajduje się koło Polańczyka, dostać można się tam promem. Druga co do wielkości to Wyspa Skalista położona na wschodniej części jeziora na wprost Półwyspu Brossa. Wyspę charakteryzuje duże urwisko skalne od wschodniej strony, natomiast zachodni brzeg to piękna piaszczysta plaża. Najmniejszą wyspą jest Wyspa Zajęcza, położona na zachód od Półwyspu Jawor.
Zapraszamy do odwiedzenia wnętrza Największej Zapory Wodnej w Polsce. Spacer po galeriach zapory pod opieką profesjonalnych przewodników pozwoli odkryć ciekawostki i tajemnice największej tego typu budowli w Polsce i jednej z największych w Europie.
Sine Wiry
Sine Wiry to rezerwat krajobrazowy o powierzchni 450ha, znajdujący się na terenach dawnych wsi Łuh, Zawój i Polanki. Na rezerwat ten przypada kilkukilometrowy odcinek rzeki Wetlina, oraz południowe stoki wzgórza Połoma (776m n.p.m.) porośnięte głównie lasem bukowo-jodłowym. Najbardziej charakterystyczną, jedną z najpiękniejszych i najłatwiej dla turysty dostępną częścią rezerwatu jest przełom Wetliny przebijającej się przez liczne progi skalne u stóp Połomy. Rezerwat to wielkie bogactwo flory, oraz żyjącej tu fauny.Będąc w Bieszczadach, dysponując chwilą wolnego czasu, na pewno warto tu zajrzeć. Sine Wiry miło Was zaskoczą pięknem krajobrazu, szumem rzeki i bogactwem przyrody. Czas przejścia to ok. 2 godziny w obie strony.
Jeziorka Duszatynskie
Jeziorka Duszatyńskie – dla jednych miejsce magiczne, stanowiące oazę spokoju, będące doskonałych miejscem obserwacji jak przyroda radzi sobie sama z kataklizmami. Dla innych to zwykłe rozlewiska, które po prostu trzeba obejść w drodze na szczyt Chryszczatej. Popularne Jeziorka Duszatyńskie znajdują się przy trasie czerwonego Głównego Szlaku Beskidzkiego, na odcinku z Komańczy na Chryszczatą. Obszar ten objęty jest ochroną w postaci rezerwatu przyrody „Zwiezło”
Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku
W Sanoku znajduje się największy w Polsce i jeden z najpiękniejszych w Europie, park etnograficzny. Ten pierwszy, założony po II wojnie światowej skansen, usytuowany jest u brzegu rzeki San i Gór Sanocko-Turczańskich. Zajmuje niespełna 38 ha powierzchni. Muzeum czynne jest cały rok, a zwiedzanie z przewodnikiem pozwala na poznanie historii regionu i jego mieszkańców.Zwiedzający mają możliwość obejrzeć wiejską kuźnię, wiatraki, szkołę czy młyn.Drewniane budynki, wtopione w malownicze krajobrazy, tworzą unikalną całość, co pozwala odczuć klimat i atmosferę tamtych czasów. Prawdziwą gratką dla miłośników sztuki będzie z pewnością ekspozycja malarstwa ikonowego – ponad 200 ikon. Sanocki skansen to zupełnie inny świat, w którym czas jak gdyby stanął w miejscu.
Cerkwie Bieszczadzkie
Bieszczady znane są na ogół z licznych cerkwi drewnianych, które pozostawili nam dawni ich mieszkańcy – etnograficzni Bojkowie i Łemkowie. O kościołach drewnianych wiedzą nieliczni miłośnicy tej górskiej krainy. Malownicze, strzeliste kościółki, kryte stromymi, często gontowymi dachami, łemkowskie cerkwie z baniastymi hełmami, kameralne, wiejskie dwory i domy szlacheckie, budowane z potężnych bali drzewnych zauroczą każdego, nawet niezainteresowanego specjalnie budownictwem ludowym. Bogactwo i atrakcyjność architektury drewnianej, to unikat na skalę światową. Zachęcamy do odkrywania mało znanych śladów przeszłości tej pięknej ziemi. Zapraszamy na wędrówkę po nieznanym dotąd szlaku kościołów drewnianych.
Połonina Wetlińska
Połonina Wetlińska znajduje się w Bieszczadach Zachodnich. W skład pasma wchodzi kilka wierzchołków. Miejsce to jest jednym z najpopularniejszych i najczęściej odwiedzanych przez turystów w całych Bieszczadach. Skorzystać możemy z dużej ilości szlaków turystycznych prowadzących do wielu ciekawych zakątków. Gdy zmęczymy się wędrówką możemy odpocząć w schronisku „Chatka Puchatka”, będącym najwyżej położonym takim obiektem Bieszczadach.
Połonina Caryńska
Połonina Caryńska podobnie jak Połonina Wetlińska również leży w Bieszczadach. Nazwa tego miejsca wywodzi się od nieistniejącej obecnie wsi Caryńskie. Na zboczach połoniny prowadzony był wypas owiec, jednak po wojnie zaniechano go. Spora część połoniny objęta jest ochroną przez Bieszczadzki Park Narodowy i z tego powodu można tutaj spotkać wiele rzadkich gatunków roślin i zwierząt.
Tarnica
Tarnica jest najwyższym szczytem polskiej części Bieszczad. Góra posiada dwa wierzchołki – jeden ma wielkość 1339 a drugi 1346 metrów nad poziomem morza. Leje w niektórych miejscach są dowodami na prowadzone kiedyś w tych rejonach walki. W 2000 roku zdecydowano się na postawienie krzyża na miejscu zniszczonego z 1987 roku. Krzyż powstał w celu upamiętnienia wizyty tutaj Karola Wojtyły w 1954 roku.
Bieszczadzka Ciuchcia
Bieszczadzka Ciuchcia – jedna z atrakcji turystycznych. Trasa kolejki prowadzi przez malownicze tereny Ciśniańsko-Wetlińskiego Parku Krajobrazowego, miejsca trudno dostępne turystom podczas pieszych wędrówek przez wyznaczone szlaki.
www.kolejka.bieszczady.pl